Kdo upotřebí soustružnický nůž


Soustružník – kdo jiný, než soustružník, by měl využívat soustružnický nůž i nástroje? Tito lidé jsou vyučení v oboru a dobře znají jak všechny typy soustružnických nožů, tak i pracovní postupy a způsoby, kde je efektivně využít. Soustružníci bývají velmi šikovnými řemeslníky.

Zámečník – v zámečnických dílnách také bývá alespoň jeden soustruh. Některé provozy vysloveně vyžadují výrobu soustružených dílů. Někteří z vás, co pamatují dobu socialismu, si možná ještě vybaví, že existoval na pražském ruzyňském letišti provoz Vývoje a výroby zabezpečovací letecké techniky VVZLT Praha, kde v tamní zámečnické dílně byl soustruh denně v provozu.

soustružení dřeva

CNC systémy – moderní výroba se na mnoha místech soustředí na CNC systémy – počítačem (numericky) řízené stroje, které pracují bez doteku lidské ruky. I tam jsou však zapotřebí staré dobré soustružnické nože. Soustružnický nůž je zkrátka nástroj, který je stále zapotřebí již od doby průmyslové revoluce.

Domácí kutil – někteří kutilové mají doma i soustruh a vyrábí zde různé dekorativní či užitné předměty. Kutilství je u nás hojně rozšířené již od doby socialismu a přetrvává dodnes, což prokazuje i velký zájem o nákup zboží v hobby marketech.

práce na soustruhu

Veterán klub – milovníci veteránů se velmi často potýkají s údržbou svých miláčků, což někdy obnáší i vlastnoruční zajištění výroby náhradních dílů. Převažuje tam mechanika před elektronikou a většina velmi starých vozidel ani žádnou elektroniku k dispozici nemá, a tak musíte spoléhat na tradiční obrábění kovových součástí. Přijde vhod i soustružnický nůž pro zhotovení různých čepů či hřídelí a podobných součástek.

Soustružení dřeva – na soustruhu lze opracovávat i dřevo, a nemusí jít o dřevosoustruh k tomu speciálně určený. Dřevěné výrobky lze soustružit i klasickým soustružnickým nožem, a někdy se daří obrábět i měkké dřevo.