Stavíme svépomocí zahradní dřevěnou pergolu


V současné době zažíváme renesanci výstavby pergol na zahradách a terasách rodinných domů. Pergola prodlužuje obytný prostor o další metry a umožňuje lépe využít volný čas s rodinou či s přáteli, pokud je venku příjemné, teplé počasí. Částečně zastřešená či krytá pergola zároveň chrání před působením poryvů větru a nánosy prachu z ulice a poskytuje vhodné zázemí pro stolování či hraní společenských her.

dřevo na pergolu

Výstavbou pergol se zabývají specializované firmy, ovšem troufáte-li si na výstavbu sami, není pak problém opatřit potřebné řezivo a spojovací materiál a pustit se do práce. K výstavbě pergoly vám mohou napomáhat i různé schematické návody nebo instruktážní videa stažená z Internetu, a tak můžete postupovat krok za krokem podle již zhotovených projektů. Pergoly mohou mát odlišný tvar, hloubku, výšku, rozmístění střešních latí a mohou mít také mnoho variant barev lazury dřeva. Ovšem chcete-li docílit opravdu skvělého, atraktivního vzezření a propracované koncepce pergoly, vtiskněte jí barvu velmi odlišnou, silně kontrastující vůči okolí. Například ke žluté fasádě použijte lazuru dřeva dub nebo olši a k fasádě tmavších odstínů do oranžova a červena se spíše hodí světlá barva dřeva – smrk nebo borovice.

zahradní pergola

Velmi důležitým prvkem při výstavbě pergol je kotvení pergoly přes zateplení Spiral Anksys. Využívá se k tomu kotvicí systém Spiral Anksys, což jsou duté síťované válce z pozinkované konstrukční oceli, které poskytují dostatečnou pevnost pro jakýkoli typ a velikost pergoly do libovolného zdiva nebo zateplení. Můžete tak pergolu uchytit prakticky do čehokoli bez obav zřícení či poškození jak opláštění domu, tak i samotné pergoly. Pro ukotvení pergoly z masivního dřeva nebo z hliníku je to skutečně nepostradatelný pomocník. Kotvicí systém Spiral Anksys se již osvědčil u mnoha staveb, a to nejen při zateplování, ale i u obkladových dekorativních materiálů, což potvrzují i mnohé recenze spokojených zákazníků.