Sídliště v Praze Stodůlkách dnes patří k nejatraktivnějším pražským panelovým sídlištím. Panelové domy obklopily parkové zóny a dokonce tu najdete i několik vodních ploch v podobě menších rybníčků, a tak už si tu asi málokdo vzpomene na dobu, kdy sídliště začínala růst, a kdy probíhala jejich výstavba jako jeden z nejrozsáhlejších projektů obytných domů v Československu.
Bytové domy se tu rodily v letech 1978 až 1983 a v té době bylo zvykem využívat pro bytovou elektroinstalaci hliníkové vodiče. V současné době je většina bytů ve Stodůlkách již po rekonstrukci a z bytového jádra starý hliník zmizel, ovšem mohou se tu ještě některé prostory se starými rozvody vyskytovat. Pokud právě nebo vaši blízcí ve svém novém bytě objevíte ještě staré kabelové rozvody, nechte je vyměnit elektrikářem z Prahy 5 Stodůlky Technologie budov za nové v mědi, podle platných předpisů.
Hliník neodpovídá současným nárokům odběratelů – hliníkové rozvody se v bytech prováděly mimo jiné i s ohledem na tehdejší elektrické spotřebiče, jejichž odběr elektřiny nebyl tak vysoký, jaký je v mnoha domácnostech v současné době. Lidé tehdy nepoužívali v takovém rozsahu myčky nádobí, rychlovarné konvice či elektrické trouby a indukční sporáky a zejména kuchyně se dnes stala náročným pracovištěm, kde je zapotřebí dostatečně bezpečný elektrický rozvod v měděných vodičích.
Pozor na zpuchřelou izolaci – i kdybyste se chtěli v bytě uskromnit a používat pouze elektrická svítidla, úspornou chladničku a elektroniku, kdy je odběr elektřiny roven přibližně dvěma kilowatthodinám denně, hliníkové vodiče mohou mít již dávno zpuchřelou izolační vrstvu a může tu pak snadno dojít k lokálnímu zkratu a vzniku požáru. Toto nebezpečí se nevyplácí podceňovat a přijít o byt jen kvůli tomu, že vyhoříte díky staré kabeláži ve zdi nebo v lištách s odloupanou plastovou izolací, je skutečně pošetilá hloupost.