Víte, proč se vážné hudbě říká „vážná“? Odpověď na tuto otázku není jednoduchá, ale mohli bychom s jistotou tvrdit, že jde o muzikální projev se vší vážností, který nesvede jen tak někdo. Na to, abyste uměli hrát na hudební nástroj tak, jak to předvádí například komorní soubor Czech Collegium, potřebujete zvládnout celou řadu náročných lekcí a výuka hry na klasické hudební nástroje je velmi zdlouhavá a pracná. Říká vám něco film „Jen ho nechte, ať se bojí“? V hlavní roli vystupuje Luděk Sobota jako hudební skladatel, který se zpočátku živí jako učitel v Lidové škole umění a bere si pod patronát dětský sbor, a když se zaposloucháte do toho, co děti předvádí, záhy pochopíte, jak obtížné je zvládnout pouhé začátky, natož pak dospět do fáze skutečného mistrovského hudebníka.
Právě proto mají i dnes, v době, kdy existuje mnoho jiných hudebních směrů, komorní orchestry své platné místo na hudební scéně a je to i výzvou pro ty z vás, kteří na hudební nástroj hrát neumí, ale zato si rádi něco z té „vážné“ klasiky poslechnou. Komorní soubor Czech Collegium vystupuje v Praze, pořádá například koncerty ve Španělské synagoze https://www.bmart.cz/cs, a to po celý rok. Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji na webových stránkách a můžete je nabídnout zbytku vaší rodiny, příbuzným kamarádům a známým.
Koncerty vážné hudby se mohou stát vhodnou příležitostí k obdarování, například pro narozeninové oslavy, oslavy zakončení středoškolského či vysokoškolského studia, mohou překvapit pod vánočním stromkem, ale mohou se stát neočekávaným překvapením kdykoli jindy v průběhu roku, jen tak, pro radost. Neberte však vážnou hudbu příliš vážně, skladatelé své skladby komponovali většinou s radostí, aby potěšili své posluchače, a jistě si v té době nikdo z nich nepředstavoval, že na jejich hudební díla budou vyprodané sály i v jednadvacátém století.